Inscriere gradinita 2023-2024

Lista documentelor atasate cererii tip de inscriere a copilului intr-o unitate de invatamant cu personalitate juridica cu grupe de nivel prescolar si/sau anteprescolar consta in:

1. Cererea tip

2. Copie de pe certificatul de nastere al copilului

3. Adeverinta de angajat pentru fiecare dintre parinti/reprezentant legal sau adeverinta privind perioada concediului de crestere si ingrijire copil, pentru tipul de program prelungit.

4. Alte documente doveditoare care fac obiectul criteriilor generale sau specifice de inscriere si care sunt analizate in timpul procesului de inscriere

5. Declaratie pe propria raspundere.

Etapa I din cadrul procesului de inscrieri

Copiii sunt inscrisi in aceasta etapa pe baza dosarelor depuse la unitatile de invatamant de catre parintii/reprezentantii legali ai acestora si a celor trei optiuni exprimate, in limita locurilor din planul de scolarizare aprobat, dupa incheierea etapei de reinscrieri.

Faza 1 – 15—20 iunie 2023

Faza a II-a –  21—26 iunie 2023

Faza a III-a – 27—30 iunie 2023

Pe 30 iunie 2023 – Afisarea rezultatului si a numarului de locuri libere ramase dupa prima etapa de inscrieri

Etapa a II-a din cadrul procesului de inscrieri 

In aceasta etapa se realizeaza inscrierea copiilor, pe locurile libere ramase in urma derularii primei etape, pe baza dosarelor depuse la unitatile de invatamant de catre parintii/reprezentantii legali ai acestora si a celor trei optiuni exprimate in noile cereri de inscriere depuse. 

Faza 1 intre 3 – 6 iulie 2023

Faza a II-a, intre 7 – 12 iulie 2023

Faza a III-a, intre 13 – 18 iulie 2023

18 iulie 2023, ora 14,00 – Afisarea rezultatului si a numarului de locuri libere ramase dupa a doua etapa de inscrieri

20-30 august 2023 – Etapa de ajustari

In aceasta etapa se realizeaza inscrierea copiilor care nu au fost inscrisi in primele doua etape din lipsa de locuri sau din diferite alte motive sau care nu au participat la primele doua etape, pe locurile ramase libere in urma derularii celei de-a doua etape a inscrierilor, pe baza unei proceduri specifice elaborate de ISJ/ISMB si pe baza dosarelor depuse de parinti la inspectoratul scolar. La aceasta etapa au acces urmatoarele categorii de copii:

– copiii care au ramas nerepartizati dupa derularea celor doua etape anterioare, cu prioritate cei de 4 ani si de 5 ani;

– copiii care au solicitat inscrierea in clasa pregatitoare din invatamantul primar si nu au fost admisi ca urmare a avizului negativ al CJRAE/CMBRAE;

– copiii de peste 2 ani care solicita inscrierea in invatamantul prescolar, cu respectarea prevederilor art.23 alin (1^1) din Legea educatiei nationale nr.1/2011, cu modificarile si completarile ulterioare.

31 august 2023, ora 14 – Afisarea rezultatului si a numarului de locuri libere dupa etapa de ajustari

8 septembrie 2023, ora 16 – Introducerea in SIIIR a tuturor copiilor inscrisi in anul scolar 2023 – 2024, in unitatile de invatamant preuniversitar cu personalitate juridica cu grupe de nivel prescolar si/sau anteprescolar.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.