Inscriere Gradinita 2024-2025

Grădiniţa cu Program Normal Cebza:

 • Grupa Mică – 1
 • Grupa Mijlocie – 2
 • Grupa Mare – 0

Grădiniţa cu Program Normal Macedonia:

 • Grupa Mică – 1
 • Grupa Mijlocie – 0
 • Grupa Mare – 0

Grădiniţa cu Program Normal Obad:

 • Grupa Mică – 5
 • Grupa Mijlocie – 0
 • Grupa Mare – 3

Grădiniţa cu Program Normal Petroman:

 • Grupa Mică – 0
 • Grupa Mijlocie – 0
 • Grupa Mare – 0

Grădiniţa cu Program Prelungit Ciacova:

 • Grupa Mică Program Normal – 11
 • Grupa Mijlocie Program Normal – 1
 • Grupa Mare Program Normal – 0
 • Grupa Mică Program Prelungit – 0
 • Grupa Mijlocie Program Prelungit – 1
 • Grupa Mare Program Prelungit – 3


La dosarul de inscriere se adauga, la inceputul anului scolar, urmatoarele documente:

a) adeverinta de la medicul de familie in care se mentioneaza ca respectivul copil este sanatos clinic; adeverinta este necesara in prima zi de prezentare a copilului in unitatea de invatamant;

b) avizul epidemiologic/dovada de vaccinare intocmit(a) conform prevederilor elaborate de Ministerul Sanatatii, cu privire la intrarea copilului in colectivitate, eliberat de medicul de familie al copilului cu maximum 5 zile inainte de a incepe frecventarea unitatii.

Calendarul inscrierii copiilor anteprescolari si prescolari in anul scolar 2024 – 2025 in unitati de invatamant preuniversitar cu personalitate juridica cu grupe de nivel prescolar si/sau anteprescolar si in servicii de educatie timpurie complementare

17—21 iunie 2024 (colectare cereri)

24—26 iunie 2024 (procesare cereri Faza I – prima optiune)

27 iunie—1 iulie 2024 (procesare cereri Faza a II-a – a doua optiune)

2—4 iulie 2024 (procesare cereri Faza a IIIa – a treia optiune)

In aceasta etapa se realizeaza inscrierea copiilor, pe locurile libere ramase in urma derularii primei etape, pe baza dosarelor depuse la unitatile de invatamant de catre parintii/reprezentantii legali ai acestora si a celor trei optiuni exprimate in noile cereri de inscriere depuse.

Afisarea rezultatului si a numarului de locuri libere ramase dupa a doua etapa de inscrieri – 5 iulie 2024, ora 14,00

Etapa de ajustari   19 – 29 august 2024

In aceasta etapa se realizeaza inscrierea copiilor care nu au fost inscrisi in primele doua etape din lipsa de locuri sau din diferite alte motive sau care nu au participat la primele doua etape, pe locurile ramase libere in urma derularii celei de-a doua etape a inscrierilor, pe baza unei proceduri specifice elaborate de ISJ/ISMB si pe baza dosarelor depuse de parinti la inspectoratul scolar. La aceasta etapa au acces urmatoarele categorii de copii:

– copiii care au ramas nerepartizati dupa derularea celor doua etape anterioare, cu prioritate cei de 4 ani si de 5 ani;

– copiii care au solicitat inscrierea in clasa pregatitoare din invatamantul primar si nu au fost admisi ca urmare a avizului negativ al CJRAE/CMBRAE;

– copiii de peste 2 ani care solicita inscrierea in invatamantul prescolar, cu respectarea prevederilor art.23 alin. (1), lit.b) din Legea invatamantului preuniversitar nr.198/2023, cu modificarile si completarile ulterioare.

Afisarea rezultatului si a numarului de locuri libere dupa etapa de ajustari  – 30 august 2024, ora 14.00

Introducerea in SIIIR a tuturor copiilor inscrisi in anul scolar 2024 – 2025, in unitatile de invatamant preuniversitar cu personalitatejuridica cu grupe de nivel prescolar si/sau anteprescolar, repartizarea pe formatiuni de studiu  – 9 septembrie 2024, ora 16,00

Criteriile generale de departajare, sunt următoarele:
a) copilul are vârsta de 4 sau 5 ani împliniți la data de 1 septembrie;
b) domiciliul copilului/reședința/locul de muncă al unuia dintre părinți/al reprezentantului legal este situat în apropierea unității de învățământ unde părintele/reprezentantul legal depune cererea-tip de înscriere;
c) cel puțin unul dintre părinți/reprezentantul legal al copilului urmează o formă de învățământ la zi;
d) existența unui document care dovedește că beneficiază de tutelă sau de o măsură de protecție specială stabilită în condițiile Legii nr. 272/2004, republicată, cu modificările și completările ulterioare;
e) existența unui document care dovedește că este în grija unui singur părinte (familie monoparentală)/existența unui document care dovedește că părintele/reprezentantul legal al copilului are 3 sau mai mulți copii (familie numeroasă);
f) ambii părinți/părintele unic/reprezentantul legal ai/al copilului lucrează sau cel puțin unul dintre ei se încadrează în una dintre situațiile:
(i) pensionat în conformitate cu prevederile legale;
(ii) cu certificat de handicap;
(iii) șomer, în căutarea unui loc de muncă, cu documente doveditoare de la Agenția pentru Ocuparea Forței de Muncă;
MONITORUL OFICIAL AL ROMÂNIEI, PARTEA I, Nr. 251/25.III.2024 5
g) existența unui certificat medical de încadrare în grad de handicap a copilului și/sau a certificatului de orientare școlară și profesională eliberat de CJRAE/CMBRAE;
h) existența unui frate/a unei surori înmatriculat/înmatriculate în unitatea de învățământ respectivă, în anul școlar pentru care se face înscrierea.

Metodologie inscriere gradinita si cresa 2024

Metodologia-cadru pentru inscrierea copiilor in unitati de invatamant preuniversitar cu personalitate juridica cu grupe de nivel prescolar si/sau anteprescolar si in servicii de educatie timpurie complementare.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.