INSCRIERE/REINSCRIERE GRADINITA 2022-2023

Pentru etapa de REINSCRIERE (copiii deja inscrisi la gradinita), perioada este 16 mai – 27 mai 2022.
Pentru a va reinscrie copilul la gradinita luati legatura cu educatoarea/unitatea de invatamant apartinatoare.
Reinscrierile se pot efectua si prin fax, posta electronica sau telefonic la numarul de tel/fax: 0256399316 si e-mail mocioni@yahoo.com. Persoana de contact: educ. ALBU FLORENTINA – 0746026273.

Orarul reinscrierilor: Luni – Vineri (16 mai – 27 mai 2021), orele 8-12.

Prima etapa pentru INSCRIERE este in perioada 30 mai – 24 iunie 2022.
Pentru a va inscrie copilul la gradinita luati legatura cu educatoarea/unitatea de invatamant apartinatoare.
Orarul inscrierilor: Luni – Vineri (30 mai – 24 iunie 2022), orele 8-12.

Inscrierile se pot efectua si prin fax, posta electronica sau telefonic la numarul de tel/fax: 0256399316 si e-mail mocioni@yahoo.com. Persoana de contact: educ. ALBU FLORENTINA – 0746026273.

În cazul în care numărul cererilor de înscriere primite de la părinți este mai mare decât numărul de locuri libere, repartizarea copiilor se face în ordinea descrescătoare a numărului de criterii generale de departajare cumulate de către fiecare copil, respectiv: se repartizează la început copiii care îndeplinesc trei dintre criteriile menționate anterior, apoi copiii care îndeplinesc două dintre criterii și, în final, copiii care îndeplinesc doar unul dintre criteriile menționate.

Criteriile specifice de departajare sunt aplicate după epuizarea departajării pe baza criteriilor generale
menționate anterior. Pentru criteriile specifice stabilite, unitatea de învățământ va indica documentele doveditoare pe care părintele trebuie să le depună în momentul completării/validării cererii-tip de înscriere.

Criteriile generale de departajare sunt următoarele:

• existența unui document care dovedește că un copil este orfan de ambii părinți (situația copilului care provine de la o casă de copii/un centru de plasament/plasament familial se asimilează situației copilului orfan de ambii părinți);
  • existența unui document care dovedește că este orfan de un singur părinte;
  • existența unui frate/a unei surori înmatriculat/înmatriculate în unitatea de învățământ respectivă;
  • existența unui certificat medical de încadrare în grad de handicap a copilului, însoțit de certificatul de orientare școlară, eliberat de Comisia de orientare școlară și profesională.

Criteriile specifice de departajare sunt următoarele:

• domiciliul parintilor/tutorilor/sustinatorilor legali, sau al unuia dintre acestia sa fie in vecinatatea unitatii de invatamant prescolar

Numar locuri disponibile la unitatile de invatamant inainte de etapa de reinscriere:

Gradinita cu Program Normal Cebza

• Grupa Mijlocie – 10
  • Grupa Mare – 8

Gradinita cu Program Normal Macedonia

• Grupa Mijlocie – 7
  • Grupa Mare – 6

Gradinita cu Program Normal Obad

• Grupa Mijlocie – 5
  • Grupa Mare – 8

Gradinita cu Program Normal Petroman

• Grupa Mica – 8
  • Grupa Mijlocie – 9
  • Grupa Mare – 11

Gradinita cu Program Prelungit Ciacova

• Grupa Mica Program Normal – 4
  • Grupa Mijlocie Program Normal – 17
  • Grupa Mare Program Normal – 9
  • Grupa Mica Program Prelungit – 30
  • Grupa Mijlocie Program Prelungit – 15
  • Grupa Mare Program Prelungit – 15

Toate unitatile de invatamant prescolar arondate Liceului Teoretic „Alexandru Mocioni” Ciacova sunt acreditate ARACIP.

Lasă un răspuns